УХВАЛА



21 грудня 2020 року

Київ

справа №826/11325/17

адміністративне провадження №К/9901/27104/20



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Єресько Л.О.,

суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Браславська Людмила Зіновіївна, на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року у справі № 826/11325/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Українського інституту національної пам`яті, Голови Українського інституту національної пам`яті, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, заборону вчиняти дії та зобов`язання вчинити дії,



УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Українського інституту національної пам`яті (далі - відповідач 1), Голови Українського інституту національної пам`яті В`ятровича Володимира Михайловича (далі - відповідач 2), де просила:

визнати протиправними дії відповідачів по наданню інтернет-виданню "Страна.ua" на ім`я ОСОБА_3 тлумачення пункту 5 частини першої статті 1 Закону України "Про засудження комуністичного та національно-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" стосовно дивізії CC "Галичина";

заборонити відповідачам пропаганду символіки стосовно дивізії СС "Галичина";

заборонити відповідачам надавати тлумачення правових норм законодавства України на будь-які зовнішні звернення, які мають характер публічної інформації, яка поширюється на суспільство.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Українського інституту національної пам`яті та Голови Українського інституту національної пам`яті по наданню висновку про те, що символіка 14 гренадерської дивізії військ СС "Галичина" (1-ї Української дивізії УНА) відповідно до чинного законодавства України не є символікою націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення або публічне використання якої в Україні заборонено, викладеного в листі Українського інституту національної пам`яті від 16.05.2017 за №01/1015. Зобов`язано Український інститут національної пам`яті та його посадових осіб утриматись від вчинення дій щодо поширення висновку про те, що символіка 14 гренадерської дивізії військ СС "Галичина" (1-ї Української дивізії УНА) відповідно до чинного законодавства України не є символікою націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення або публічне використання якої в Україні заборонено, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції Український інститут національної пам`яті оскаржив його в апеляційному порядку.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року апеляційну скаргу Українського інституту національної пам`яті задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 травня 2020 року скасовано в частині задоволених позовних вимог про: "Визнання протиправними дії Українського інституту національної пам`яті та Голови Українського інституту національної пам`яті по наданню висновку про те, що символіка 14 гренадерської дивізії військ СС "Галичина" (1-ї Української дивізії УНА) відповідно до чинного законодавства України не є символікою націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення або публічне використання якої в Україні заборонено, викладеного в листі Українського інституту національної пам`яті від 16.05.2017 за №01/1015. Зобов`язання Українського інституту національної пам`яті та його посадових осіб утриматись від вчинення дій щодо поширення висновку про те, що символіка 14 гренадерської дивізії військ СС "Галичина" (1-ї Української дивізії УНА) відповідно до чинного законодавства України не є символікою націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення або публічне використання якої в Україні заборонено, з урахуванням висновків суду", та прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Браславська Людмила Зіновіївна, звернулася до Верховного Суду із указаною касаційною скаргою.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року касаційну скаргу залишено без руху, з підстав недотримання вимог статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Заявникові надано строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом надання до суду касаційної інстанції уточненої касаційної скарги із зазначенням підстав для касаційного оскарження судових рішень, з чітким посиланням на пункти частини четвертої статті 328 КАС України, що саме є підставою для касаційного оскарження та з наданням обґрунтувань, визначених пунктом 4 частини другої статті 330 КАС України.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05 листопада 2020 року отримано скаржником - 21 листопада 2020 року.

01 грудня 2020 року від скаржника на виконання ухвали про залишення без руху надійшла заява про усунення недоліків шляхом, визначеним зазначеною ухвалою Верховного Суду.

Таким чином, скаржником усунуто недоліки касаційної скарги в строк та спосіб, установлений ухвалою Верховного Суду.

За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Згідно з частиною четвертою статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.

Підставою для відкриття касаційного провадження у справі № 826/11325/17 є оскарження судових рішень перелік яких визначений у пункті 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, з посиланням у касаційній скарзі на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

Ураховуючи доводи касаційної скарги, Суд дійшов висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі, оскільки вказані скаржником доводи є достатньо мотивованими та потребують перевірки.

Скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.

Керуючись статтями 329 - 330, 334, 335, 338 Кодексу адміністративного судочинства України,



УХВАЛИВ:

Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат Браславська Людмила Зіновіївна, на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року у справі № 826/11325/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Українського інституту національної пам`яті, Голови Українського інституту національної пам`яті, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, заборону вчиняти дії та зобов`язання вчинити дії.

Витребувати з Окружного адміністративного суду міста Києва справу № 826/11325/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Українського інституту національної пам`яті, Голови Українського інституту національної пам`яті, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, заборону вчиняти дії та зобов`язання вчинити дії.

Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.

Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз`яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Роз`яснити, що особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень. У разі доповнення чи зміни касаційної скарги особа, яка подала касаційну скаргу, повинна подати докази надсилання копій відповідних доповнень чи змін до касаційної скарги іншим учасникам справи, інакше суд не враховує такі доповнення чи зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.





...........................



...........................



...........................



Л.О. Єресько

А.Г. Загороднюк

В.М.Соколов

Судді Верховного Суду



Увага! Цей сервіс доступній
у повній версії iplex
Перейти до повної версії iplex

Розгорнути
Згорнути
Документ не має змісту
Сервіс недоступний у гостьовому тарифі
"Звіт про зміни" - сервіс для швидкого ознайомлення зі змінами документа.
Звіт містить тільки змінені абзаці документа у поточній та попередній редакціях із зазначенням доданих та вилучених фрагментів.
Судове рішення включено в список зв`язків, тому що
на це рішення посилаються:
це рішення посилається на:
sud
0
({'regnum':'93708542','version':6828,'code_sud':'Касаційний адміністративний суд Верховного Суду','vid':'Ухвала','forma':'Адміністративне','instance':'Касаційна','region':'м. Київ','date':'21.12.2020','title':'про визнання протиправними дій, заборону вчиняти дії та зобов`язання вчинити дії','number':'826/11325/17','suddja':'Єресько Л.О.','edrpou':'','links':'317-19|st1|p1 317-19|st1 2747-15|st330 2747-15 2747-15|st328|p4 2747-15|st328 2747-15|st330|p2 2747-15|st334|p1 2747-15|st334 2747-15|st328|p1 2747-15|st329 2747-15|st335 2747-15|st338'})