Справа № 991/4178/20

Провадження1-кс/991/4300/20






У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


29 травня 2020 року м.Київ



Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду Мовчан Н.В., за участю секретаря судового засідання Чеботаренка А.П., особи, яка подала скаргу, ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції у залі судових засідань у приміщенні Вищого антикорупційного суду скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання відомостей про кримінальні правопорушення


установив:


До Вищого антикорупційного суду надійшла вказана скарга, в якій ОСОБА_1 просить зобов`язати директора Національного антикорупційного бюро України внести до ЄРДР відомості про вчинення кримінального правопорушення керівництвом АТ "Укрпошта" за ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368 КК України та службовими особами Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері зв`язку та інформатизації за ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України.

Скарга обґрунтована тим, що 05.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до Національного бюро із заявою про кримінальне правопорушення.

20 травня 2020 року від Національного бюро ним отримано лист від 14.05.2020, в якому вказано, що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у його заяві, не внесеного до ЄРДР у зв`язку з відсутністю відомостей, які б свідчили про вчинення кримінального правопорушення.

ОСОБА_1 вважає, що невнесення уповноваженими особами Національним бюро відомостей до ЄРДР, викладених в його заяві про злочин, свідчить про їх бездіяльність, що стало підставо звернення з цією скаргою.

Особа, яка подала скаргу, ОСОБА_1 у судовому засіданні скаргу підтримав з викладених в ній підстав, просив задовольнити.

Національне бюро явку представника у судове засідання не забезпечило. На електронну адресу суду надійшли письмові пояснення представника Національного бюро, в яких зазначено, що бездіяльність з боку службових осіб Національного бюро, що може бути оскаржена до слідчого судді в порядку, передбаченому ст. 303 КПК України відсутня. Так, за результатами опрацювання заяви ОСОБА_1 від 05.05.2020 встановлено, що останнім не наведено об`єктивних даних та конкретних фактів, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень, віднесених до підслідності детективів Національного бюро, у зв`язку з чим, на час її розгляду відсутні достатні правові підстави для внесення відомостей до ЄРДР. Враховуючи, що розгляд інших порушених у заяві питань не віднесено до компетенції Національного бюро, заяву ОСОБА_1 листом Національного бюро від 13.05.2020 № 111-192/16953 скеровано для розгляду відповідно до компетенції до Національної поліції України.

Відсутність представника Національного бюро не є перешкодою для розгляду скарги (ч. 3 ст. 306 КПК України).

Слідчий суддя, заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали скарги, дійшов висновку, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Відповідно до ст. 33-1 КПК України Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-1 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.

В примітці до ст. 45 КК України віднесено до корупційних злочинів кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 366-1, 368-369-2 цього Кодексу.

Слідчі судді Вищого антикорупційного суду здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду відповідно до частини першої статті 33-1 КПК України (ч. 2 ст. 33-1 КПК України).

З системного аналізу наведених норм слідує, що слідчі судді Вищого антикорупційного суду уповноважені на розгляд скарг, поданих в порядку ст. 303 КПК України, виключно у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду. Вказаний висновок кореспондується з нормами частини 1 статті 306 КПК України.

У ході судового розгляду скарги встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Національного бюро із заявою про злочин від 05.05.2020, в якій просив внести відомості до ЄРДР про можливий з боку посадових осіб НКРЗІ за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України та внести відомості про можливий злочин з боку керівництва АТ "Укрпошта" за ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України.

В заяві ОСОБА_1 від 05.05.2020 викладені обставини, про, на його думку, безпідставне підвищення тарифів на міжнародні поштові відправлення, яке здійснено НКРЗІ за зверненням АТ "Укрпошта" щодо підвищення тарифів на універсальні послуги поштового зв`язку з пересилання міжнародних поштових відправлень, обґрунтовуючи це підвищенням собівартості вказаних послуг. Також ОСОБА_1 зазначає, що вигодонабувачем з незаконного отримання АТ "Укрпошта" грошових коштів за рахунок підвищення поштових тарифів він вважає керівництво АТ "Укрпошта" в особі генерального директора та заступників генерального директора. За його оцінкою за 2 роки внаслідок необґрунтованого завищення тарифів на універсальні послуги поштового зв`язку АТ "Укрпошта" отримала близько 1 млрд гривень незаконного прибутку.

Під час судового розгляду встановлено, що відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо акціонерного товариства "Укрпошта" (код ЄДРПОУ 21560045), у статутному капіталі акціонерного товариства "Укрпошта" частка державної власності складає 100 відсотків.

Враховуючи вищевикладене, до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду належать зазначені у заяві ОСОБА_1 кримінальні правопорушення, передбачені ст. 364, 368 КК України, тому слідчий суддя досліджує лише обставини щодо наявності підстав та дотримання порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань виключно стосовно відомостей про злочини, передбачені цією статтею Кримінального кодексу України.

Статтею 214 КПК України визначено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.

Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.

Згідно положень частини 5 статті 216 КПК України, детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених, зокрема, статтями 364, 368 КК України (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), якщо наявна хоча б одна з умов передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, зокрема, якщо кримінальне правопорушення вчинено керівником суб`єкта великого підприємництва, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків.

З огляду на наявність однієї з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п`ятої статті 216 КПК України, та враховуючи те, що відомості, викладені у заяві ОСОБА_1 від 05.05.2020, можуть свідчити про можливе вчинення керівництвом АТ "Укрпошта", НКРЗІ кримінальних правопорушень, передбачених ст. 364, 368 КК України, то досудове розслідування відповідного кримінального правопорушення віднесено до підслідності Національного антикорупційного бюро України.

Крім того, як вбачається зі змісту заяви ОСОБА_1 від 05.05.2020, поданої до Національного бюро, в ній міститься короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, тому відповідно до положень ст. 214 КПК, відомості, викладені у зазначеній заяві, підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Доказів внесення відомостей за заявою ОСОБА_1 про кримінальне правопорушення до ЄРДР та визначення підслідності кримінальних правопорушень, викладених в його заяві, за іншим органом досудового розслідування слідчому судді не надано.

Наведене дає підстави для висновку про бездіяльність уповноважених осіб Національного бюро, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 2, 9, 22, 303 - 307, 309, 372 КПК України, слідчий суддя


постановив:


Скаргу задовольнити.

Зобов`язати уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_1 від 05 травня 2020 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.




Слідчий суддя Н. В. Мовчан




Увага! Цей сервіс доступній
у повній версії iplex
Перейти до повної версії iplex

Розгорнути
Згорнути
Документ не має змісту
Сервіс недоступний у гостьовому тарифі
"Звіт про зміни" - сервіс для швидкого ознайомлення зі змінами документа.
Звіт містить тільки змінені абзаці документа у поточній та попередній редакціях із зазначенням доданих та вилучених фрагментів.
Судове рішення включено в список зв`язків, тому що
на це рішення посилаються:
це рішення посилається на:
sud
0
({'regnum':'89572321','version':6598,'code_sud':'Вищий антикорупційний суд','vid':'Ухвала','forma':'Кримінальне','instance':'Перша','region':'м. Київ','date':'29.05.2020','title':'про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання відомостей про кримінальні...','number':'991/4178/20','suddja':'Мовчан Н. В.','edrpou':'21560045','links':'2341-14|st364|p2 2341-14|st364 2341-14|st368|p3 2341-14|st368 2341-14|st366 4651-17|st303 4651-17|st306|p3 4651-17|st306 4651-17|st303|p1 4651-17|st33-1 2341-14|st45 2341-14|st206-2 2341-14|st209 2341-14|st211 2341-14|st366-1 4651-17|st216 4651-17|st33-1|p1 4651-17|st33-1|p2 4651-17|st306|p1 2341-14|st366|p2 2341-14 4651-17|st214 4651-17|st214|p5 4651-17|st216|p5 4651-17|st2 4651-17|st9 4651-17|st22 4651-17|st307 4651-17|st309 4651-17|st372'})